Szczyrk to jedna z najpiękniejszych górskich miejscowości z największym i najbardziej nowoczesnym ośrodkiem narciarskim w Polsce.

 

Liczne szlaki turystyki pieszej i rowerowej, trasy narciarskie, wspaniałe krajobrazy, atmosfera tętniącego życiem kurortu, oraz wiele możliwości aktywnego wypoczynku przyciągają turystów do Szczyrku o każdej porze roku.

 

Optymalna odległość od głównych węzłów komunikacyjnych, trasa S1 prowadząca praktycznie prawie do samego Szczyrku, zapewniają komfort dojazdu.

 

 Widok ze szczytu kolejki gondolowej w Szczyrku Widok na działkę inwestycyjną Wisok na kolejkę gondolową w Szczyrku  

 

Okolica Apartamentów XYZ

Budynki są zlokalizowane tuż przy jednym z najlepszych ośrodków narciarskich Szczyrk Mountain Resort – od szaleństw na stoku będzie Was dzielił tylko krótki spacer w narciarskich butach.

 

Nasze apartamenty to również świetna baza wypadowa dla fanów turystyki górskiej. Bez problemu znajdziecie drogę na najważniejsze szczyty (Skrzyczne, Klimczok, Malinowska Skała) – możecie ruszyć w drogę praktycznie spod drzwi mieszkania!

 

Bliskość centrum miasta to również dostęp do atrakcji, ścieżek spacerowych, a także sklepów i restauracji z lokalnymi przysmakami.

 

Dla miłośników nart

Najnowocześniejszy w Polsce ośrodek narciarki o łącznej długości tras, o najlepszym w Polsce układzie tras : 40 km, 5 kolei kanapowych i kolej gondolowa.

 

Wszystkie koleje funkcjonują w ramach wspólnego skipassu: „Gopass” działającego w 3 ośrodkach w Szczyrku (Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, COS Szczyrk obsługującym kleje linowe na zboczach Skrzycznego 1 257 m n.p.m..

 

W przygotowaniu w Szczyrku są kolejne trasy narciarskie oraz nowe 6 i 8 osobowe kanapy.

 

Zobacz mapę tras narciarskich.

 

W sezonie zimowym 2019/2020 została wybudowana nowoczesna restauracja Kuflonka na 450 osób na szczycie kolei gondolowej, tym samym na Hali Skrzyczeńskiej na wysokości 1000 mnpm. powstała największa w regionie strefa wypoczynku i rozrywki.

 

 

Dla miłośników rowerów

Szczyrk to fantastyczne miejsce dla miłośników dwóch kółek. Odnajdą się tutaj zarówno fani ekstremalnej jazdy, jak i fascynaci dłuższych i krótszych wycieczek rowerowych w pięknej okolicy.

 

Jazda ekstremalna

W roku 2019 w Szczyrku zostały otworzone trasy rowerowe Szczyrk Enduro Trails by TREK. To ciekawy kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu singletrack

 

W zależności od stopnia trudności na trasach zostały wprowadzone różne kolory:

 • Kolor niebieski - to trasa stworzona dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych rowerzystów. Taką trasę znajdziemy na Zbójnickiej Kopie przy górnej stacji kolei kanapowej pomiędzy dużym a Małym Skrzycznem. Zakończenie trasy jest na Hali Skrzyczeńskiej. Trasa nazwana została HipHopA (AIR), jej długość to 2300 metrów, średnie nachylenie 8,4%, spadek 194 metry. Kolejna trasa oznaczona kolorem niebieskim to HipHopA (Flow) - zaczyna się trochę ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej, a kończy na parkingu przy dolnej stacji. Długość to 5600 metrów, średnie nachylenie 7,5%, spadek 420 m
 • Kolor czerwony - to trasa z myślą o osobach bardziej zaawansowanych. Pierwsza trasa „Zbój” zaczyna się na Małym Skrzycznym i biegnie na Halę Skrzyczeńską. Kolejna trasa zaczyna się ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej, a zakończenie jest na parkingu w Solisku. Trasa nazwana Otik długość to 2850 metrów, średnie nachylenie 12,6%, spadek 360 m,
 • Trasy zielone i szkoleniowe znajdują się na Hali Skrzyczeńskiej,

 

Niebawem powyższe odcinki zostaną połączone, poprzez powstanie kolejnych nowych tras w masywie Klimczoka, z kultowym już dzisiaj Enduro Trails w Bielsku-Białej zwanym nie bez przyczyny polskim Whistler, które obecnie posiada 33,5 km górskich tras rowerowych, tworząc kompleks rowerowy porównywalny z najlepszymi w Europie.

 

Górskie szlaki rowerowe

W Szczyrku znajdziecie również kilka szlaków górskich, po których możecie poruszać się na rowerze. To wspaniałe widokowe trasy dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Wokół miasta jest sporo wysokich szczytów o dużych przewyższeniach, dlatego to propozycja dla wytrenowanych kolaży górskich.

 

Do waszej dyspozycji jest 5 tras rowerowych w górach:

 • Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską - ok. 10 km
 • Beskid przez Migdały – ok. 5 km
 • Bieniatka przez Górkę - ok. 5 km
 • Magura schronisko PTTK „Klimczok” – ok. 6 km
 • Wkoło Skalitego przez Siodło pod Skalitem – ok. 8 km

Główny węzeł szlaków znajduje się na skrzyżowaniu ulic Beskidzkiej i Górskiej niedaleko Starej Karczmy.

 

Dla początkujących

Poza trasami enduro i wymagającymi szlakami górskimi można jeździć na rowerze wzdłuż rzeki Żylicy. Ścieżka zaczyna się obok Urzędu miasta w Szczyrku, następnie biegnie wzdłuż deptaku w Szczyrku, przechodząc w ścieżkę pieszo rowerową przez miejscowości Buczkowice i Rybarzowice. Trasa jest utwardzona z nową nawierzchnią, ławkami, placami zabaw i częściowo oświetlona.

 

Rowery (i e-bike – rowery elektryczne!) możecie wypożyczać w kilku wypożyczalniach na terenie Szczyrku. Po krótkim przeszkoleniu można ruszyć w trasę i podziwiać piękne widoki!

 

Gdzie zacząć przygodę z rowerem w Szczyrku?
Na pierwsze wyjazdy najlepiej nadają się drogi pożarowe, są szerokie, w miarę płaskie i zawsze gdzieś dojedziemy.

 

Na pierwszy wyjazd polecamy wycieczkę w kierunku Klimczoka ze Szczyrku Biła z wjazdem na Klimczok lub przejazd tylko po górach.
Zaczynamy:
1. Dojeżdżamy do końcowego przystanku w Biłej, skąd kierujemy się na drogę z "płyt" za przystankiem - czyli jadąc ul. Górską z centrum Szczyrku na rondzie z przystankiem, skręcamy w prawo.
2. Potem jadąc cały czas "prosto" tą drogą objedziemy Klimczok prawie dookoła i dojedziemy do Bystrej w okolice hotelu Golden Tulip. Możemy zawrócić lub przejechać przez Bystrą, Meszną, Buczkowice z powrotem do Szczyrku, po drodze wjedziecie na oznakowaną czerwoną ścieżkę do Szczyrku.
Ta trasa zajmie na spokojnie około1,5 do 2 godzin.

 

Jeżeli starczy siły, aby odwiedzić Klimczok to jadąc jeszcze pod górę, wjedziecie na dość duży plac na którym będą drogi: na wprost do góry- droga pożarowa najszersza (na nią potem wrócimy), droga w dół, ta nas nie interesuje, i podjazd w lewo - krótki, około 150-200 m, tym podjazdem wyjedziemy na skrzyżowanie szlaków i dalej szlakiem, najprościej zielonym na Klimczok — nie jest daleko, więc warto.

 

Dla miłośników górskich szlaków i spacerowiczów

Szczyrk to dobra baza wypadowa dla miłośników turystyki górskiej. Znajdziecie tu wiele różnorodnych szlaków gwarantujących piękne widoki.

 

Najsłynniejsze szczyty i punkty widokowe w okolicy to:

 • Skrzyczne
 • Klimczok
 • Przełęcz Salmopolska
 • Malinów

Niedaleko stąd zlokalizowane są również inne miejscowości – Wilkowice, Wisła, Ustroń, z których możecie wyruszyć na inne szlaki.

 

W tym górskim kurorcie każdy znajdzie coś dla siebie! Jeśli ekstremalna jazda i duże przewyższenia nie są dla Was, to możecie aktywnie spędzić czas, korzystając z tras spacerowych! Przygotowane specjalnie dla pieszych ścieżki w mieście i wokół niego zapewnią dawkę ruchu i wrażeń każdemu.

 

Do wyboru są cztery ścieżki:

 • Jaworzyna – 6 km
 • Wokół Centrum – 6 km
 • Beskid – 9 km
 • Deptak nad Żylicą – ok. 3,5 km

 

Inne atrakcje

Poza szlakami i ośrodkami narciarskimi znajdziecie tutaj sporo innych atrakcji i zabytkowych miejsc do zwiedzania m.in.:

 • Kompleks Skoczni narciarskich Skalite
 • Beskidzka Galeria Sztuki Bator Art Gallery
 • Pracownia artystyczna wyrobów ceramicznych
 • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski
 • Zabytkowe Sanktuarium Św. Jakuba
 • Zabytkowy cmentarz Więzikowa Kępka

 

Bilskie sąsiedztwo innych popularnych turystycznych miejscowości (Żywiec, Ustroń, Wisła) sprawia, że możliwości na spędzenie wolnego czasu jest znacznie więcej!